Moda jest wyrazem osobowości człowieka. Każdy element garderoby to wybór, który ukazuje kolory, tkaniny i style, które dana osoba ceni i preferuje. Chociaż jest to prawdą, moda reprezentuje także normy społeczne, politykę i kulturę.
Jak wiele więc o świecie może nam powiedzieć nieco głębsze spojrzenie na to, co oferował damski butik w konkretnym momencie na historycznej osi czasu! To fascynujące, więc sprawdźmy – zapraszamy i Ciebie do tej podróży.
Początek XX wieku – skromność w różnych odsłonach
Na początku XX wieku moda była stosunkowo podobna do tej z poprzedniego stulecia. Kobiety nosiły skromne sukienki z formowanymi gorsetami i inne ozdoby. W XX wieku kładziono nacisk na skromność, dlatego w tym czasie w butikach można było obok prostych sukienek nabywać przede wszystkim rękawiczki – uzupełniające skromną, damską garderobę. Co ciekawe – w ciągu dnia zwykle noszono skórzane lub zamszowe rękawiczki, a na specjalne okazje – dłuższe rękawiczki z jedwabną podszewką lub wykonane z koronki.
Lata dwudzieste XX wieku – prostota z odrobiną finezji
W poprzednich dekadach kluczową rolę odgrywała prostota i ta tendencja utrzymała się także w latach 20. XX wieku. Sukienki spotykane w butikach z tamtych czasów zachowywały prostotę, ale zaczęto łączyć je z ciekawymi ozdobami, takimi jak wzorzyste dodatki, futra, czy naszyjniki z pereł. Dopełnieniem stylizacji były stylowe kapelusze.
Lata pięćdziesiąte XX wieku – elegancja rodem z wielkich domów mody
Ważny czas dla światowej mody, bo w tym czasie pojawili się popularni projektanci, tacy jak Christian Dior, Coco Chanel i wielu innych. Ci nowi projektanci w połączeniu z dużą dozą wyrafinowania doprowadzili do spopularyzowania charakterystycznych spódnic szytych z tzw. “koła” , kołnierzyków w stylu Piotrusia Pana i biżuterii z pereł. W ówczesnych butikach można było w końcu poczuć prawdziwą atmosferę elegancji, stylu i perfekcji.
Lata sześćdziesiąte XX wieku – czas słodkiego feminizmu
Na początku lat 60. pierwsza Dama USA – Jacqueline Kennedy zdefiniowała elegancję, a kobiety na całym świecie starały się naśladować jej kultowy wygląd. Lata 60. przyniosły także wielką falę feminizmu, co było widoczne w stylach ubioru, takich jak sukienka typu babydoll, czyli połączenie talii w stylu Empire i bardzo krótki dół. Ten styl został spopularyzowany przez takie gwiazdy jak Twiggy. W tym czasie w damskich butikach zaczęły częściej pojawiać się spodnie.
Lata siedemdziesiąte XX wieku – moda w rytmie disco
Butiki (i serca kobiet) były podbijane przez rozszerzane spodnie w kształcie dzwonu i ta moda trwała nieprzerwanie do późnych lat 70. Były modne i na tyle wszechstronne, że można je było nosić na co dzień, jak i na inne okazje. Tych innych okazji było sporo – bo lata 70. należały do dyskotek – co doprowadziło do odrodzenia się obcasów na platformie, które pierwotnie powstały w XV-wiecznej Wenecji, ale ich popularność przez wieki spadła. Moda disco wymagała fikuśnych strojów, dlatego potrzebne było obuwie pasujące do wyszukanych stylizacji.
Lata osiemdziesiąte XX wieku – mocne uderzenie buntowniczego stylu
Gdy szał na disco wygasł, jego miejsce zajął metal, powodując nową, drastyczną zmianę stylu – co oczywiście znalazło swoje odzwierciedlenie w ofertach butików. Czarne skórzane kurtki i T-shirty z zespołami, narodzenie nurtu stylu punkowego – to był klimat tamtych lat. Równocześnie do biur wchodziła bezprecedensowa liczba kobiet, co wywołało zapotrzebowanie na kobiecą odsłonę biurowej mody męskiej – co zaowocowało modą na bluzki, sukienki, czy też marynarki z poduszkami na ramionach.
Lata dziewięćdziesiąte XX wieku – od luzu po elegancję
Tutaj muzyka hip-hopowa stała się głównym nurtem, a wraz z nią pojawiły się w butikach takie ubrania, takie jak zwężane spodnie, czy czapki baseballowe. Popularne w kobiecych szafach stały się również komplety w kratę składające się z dopasowanej marynarki i spódnicy. Ta dekada przyniosła odrodzenie zainteresowania markową odzieżą.
Początek XXI wieku – sportowo, dżinsowo i mini
Na początku XXI wieku dresy były jednymi z najpopularniejszych ubrań – również w modzie damskiej. Kolorowe zestawy składające się ze spodni z niskim stanem i dopasowanej bluzy, przeznaczone do noszenia na każdą okazję – też wiodły prym w kobiecych butikach. Powszechnie popularnym trendem były także dżinsy i mini spódniczki. Dzisiaj – w 2023 roku widać sporo inspiracji modą z tamtego okresu.